Projekt Krokus

Učenci 8. b razreda smo se letos vključili v projekt Krokus, ki je namenjen ohranjanju spomina na 1, 5 milijona judovskih otrok, umrlih v holokavstu, in na tisoče drugih otrok, žrtev nacističnih grozodejstev. Nastal je na Irskem na pobudo združenja HETI, ki mladim od desetega leta dalje podarja čebulice rumenih krokusov, da jih posadijo in ohranjajo spomin. Rumeni cvetovi krokusa ali žafrana spominjajo na Davidovo zvezdo, ki so jo bili Judje prisiljeni nositi v času nacizma. Hkrati pa rastlina cveti proti koncu januarja, v času mednarodnega dneva spomina na žrtve holokavsta, ki je 27. januarja. Z učenci bomo uredili gredico in posadili krokuse, brali zgodbe o trpljenju otrok, likovno ustvarjali, pesnili Na ta način se bomo spominjali žrtev holokavsta, spodbujali k strpnosti in spoštovanju ter si prizadevali, da se to ne ponovi nikoli več. V ta namen smo oktobra prejeli in v začetku novembra na šolski gredici posadili čebulice rumenega žafrana (krokuse). Ko bodo zacveteli, nas bodo spomnili na rumene Davidove zvezde, ki so jih Judje morali prisilno nositi pod nacistično oblastjo.

Mentorica Lidija Kodrič Kmet

Razstava ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta